Translate

Translate

Історія бібліотеки

Історія Крижопільської центральної районної бібліотеки.

БІБЛІОТЕКА – ЦЕ ТОЙ ХРАМ, ДЕ ЗАВЖДИ НАРОДЖУЄТЬСЯ І ЗБЕРІГАЄТЬСЯ ДУХОВНІСТЬ. ПАМ’ЯТАЙМО, ЩО У ДАВНИНУ БІБЛІОТЕКУ НАЗИВАЛИ «ДІМ ЖИТТЯ», «ПРИТУЛОК МУДРОСТІ», «АПТЕКА ДЛЯ ДУШІ».
     Бібліотека й книга завжди були в пошані на теренах нашої держави. Вони були і залишаються дзеркалом і пам'яттю народу, духовними скарбницями людства . Бібліотека, крім того, прихисток серед життєвих негараздів, турбот, популярний і загальнодоступний. Історія будь- якої бібліотеки цікава тим, що в ній тісно переплітаються історія країни і долі тих людей, які в ній працювали.
Не виключенням стала Крижопільська центральна района бібліотека. Яскравою сторінкою в історії культури Крижополя є історія Крижопільської центральної районної бібліотеки. Розвиваючись разом з поколінням своїх користувачів, вона пройшла шлях від ідеологічного закладу до інформаційного центру, успішно реалізуючого свої творчі проекти. Позаду 65 років роботи.
    З чого ж все починалось? Матеріалів про роботу Крижопільської районної бібліотеки в повоєнний період не знайдено. Під час війни містечко, окуповане німецько – румунськими військами, було пограбоване і зруйноване. Відновленням бібліотеки в повоєнний період займалась її завідуюча Вихристюк Г.П. Фонд формувався із дарованих жителями містечка книг із домашніх бібліотек та закупленої за державні кошти літератури в книжкових магазинах, бібколекторі. Обслуговувати читачів бібліотека почала з 14 листопада 1946 року ( про що свідчить реєстраційне свідоцтво). З самого початку в бібліотеці організовуються абонемент і читальний зал.
   На період відкриття її фонд нараховував 4691 примірник літератури і продовжував збільшуватися. Лише за 2 місяця 1949р. придбано понад 200 книг класиків: Л. Толстого «Анна Кареніна», А. Герцена «Кто виноват?» І. Еренбурга «Буря». Читачами бібліотеки є 600 жителів району. Створюються бібліотеки–пересувки (1949р. – в села надіслано 8). В 1949р. в районі було 53 бібліотеки, з них: клубних сільських – 25, колгоспних – 22, сільських бюджетних – 4, в райцентрі – 2, з яких 1 дитяча. В сільських і колгоспних бібліотеках нараховувались на 1 січня 1950р. 18500 книг. В районній бібліотеці – понад 5000 книг. Районна бібліотека обслуговувала біля 6000 читачів, працювали пересувки – 154 читачі, обслуговування поштою – 42 читачі. В сільських бюджетних бібліотеках – понад 1200 читачів. З 1955 року районна бібліотека стає методичним центром для трьох об’єднаних районів: Крижопільського, Піщанського та Томашпільського.
       В 1963 році бібліотеці надають приміщення в новозбудованому Будинку культури (496 кв.м.), де вона знаходиться до цього часу. Організовується вільний доступ читачів до книжкових полиць. 10лютого 1964 рік створена рада відділу культури по комплектуванню книжкових фондів бібліотек Крижопільського району, з метою якісного комплектування книжкових фондів 70-ті роки принесли багато перемін в життя бібліотеки та її працівників.
     В 1976 році здійснюється централізація державних масових бібліотек. Сучасна назва – центральна бібліотека Крижопільської ЦБС – з 1977 року. Після централізації в мережу входило: 2 районні бібліотеки і 44 сільських філіали. Для здійснення методичного контролю 1 липня 1977року було відкрито відділ комплектування і обробки літератури , який очолювала Кушнір Ніна Тимофіївна. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №510 від 30 травня 1997р. “Про мінімальні соціальні нормативи забезпечення публічними бібліотеками населення в Україні” мережа бібліотек Крижопільського району приведена у відповідність державному реєстру і становить 27 (2 районні бібліотеки і 25 сільських філіалів).
      На протязі багатьох років Крижопільську районну бібліотеку , а пізніше ЦБС очолювала Ніна Сергіївна Зуйкіна , ветеран бібліотечної справи, неординарна у своїй роботі , енергійна смілива і відповідальна при прийнятті самостійних рішень. Вона зробила вагомий внесок у становлення книгозбірень району, зміцнення їх матеріальної бази, поліпшення бібліотечних фондів та запровадження нових форм роботи. У цей період бібліотека добре комплектувалась, на базі бібліотеки був створений ляльковий театр та клуб ветеранів Великої Вітчизняної війни.
/Files/images/P1010488 (1).JPG 
       З грудня 1993 року по 2005рік Крижопільську ЦБС очолює М’ястківська Ганна Григорівна, яка значну роль придавала розвиткові бібліотечної справи, а зокрема важливості бібліотеки для жителів району . Саме завдяки їй бібліотека стала справжнім осередком духовності для багатьох крижопільчан, де з травня 1995 року проводилися засідання літературно – мистецької вітальні, яка стала невід’ємною частиною життя райцентру. Сформувалось постійне коло відвідувачів, які стали справжніми друзями бібліотеки, її помічниками. З 2002 року бібліотека стає посередником між владою і населенням. Згідно Розпорядження Вінницької обласної державної адміністрації «Про створення центрів регіональної інформації на базі публічних бібліотек області» від 21 жовтня 2002р. № 337 на базі бібліотеки був створений Публічний центр регіональної інформації «Інформуємо. Пропонуємо. Відповідаємо». Основне його завдання - акумуляція інформації про район та збір нормативно - правових актів, прийнятих адміністрацією та органами місцевого самоврядування, надання їх у користування населенню. Cтворено такі папки: «Офіційні матеріали районної адміністрації і органів місцевого самоврядування», «Районні програми», «Влада на місцях», «Економічний розвиток району», «Бюджет району», «Екологія залежить від нас»( Екологія в Крижопільському районі ), «Справи пенсійні», «Тим, хто втратив і шукає роботу», «Соціальна інформація», «Соціальний захист дітей та молоді», «Турбота влади про інвалідів», «Військова служба: пільги військовослужбовцям, учасникам бойових дій, чорнобильцям», «Поради селянину – власнику землі», «Страхові послуги», «Ми обираємо банк», «Від якості обслуговування споживача – до якості життя», «Пільги. Податки. Тарифи», «Якщо у вас проблеми із житлом», «Політичний портрет району», «Чи знаєте ви свого депутата?», «Юристи відповідають», «Підліток і закон», «У країні сучасних професій», «Рельєф культурний рідної землі», «Бібліотечна планета», «Здоров’я ще не все, але без нього все ніщо». «Транспорт. Розклад руху», «Юні обдарування Крижопільщини». Щоб одержувати додаткові кошти на комплектування бібліотек 9 вересня 2004 року затверджено «Тарифи на додаткові платні послуги».
     У вересні 2005 року на посаду директора Крижопільської ЦБС призначено Болюх Олену Борисівну - справжнього фахівця своєї справи. Вона одразу ж взялася до роботи: у бібліотеці зроблено капітальний ремонт, придбано нові меблі та комп’ютерну техніку. Бібліотека – сенс життя Олени Борисівни. Із входженням в еру інформаційного суспільства Крижопільська ЦРБ стала активно розвиватись відповідно до нових реалій.
        Так у 2008 році бібліотека була підключена до мережі Інтернет, запроваджено додаткові платні послуги за користування Інтернетом, придбано нову комп’ютерну техніку. А у 2010 році користувачам бібліотеки запропонована послуга Wi/Fi. Бібліотека комплектується і фінансується переважно з бюджетних коштів – зазначає бібліотекар по комплектуванню Рибачок Лідія Іванівна. Станом на 1.01.11 році фонд Крижопільської районної бібліотеки налічував 53044 примірники , передплачено - 54 назви періодичних видань, обслужено 2878 користувачів, книговидача –становить 50516 примірники. При бібліотеці створені і діють: краєзнавчий клуб «Криниця», жіночий «Берегиня» та правознавчий «Феміда».
      У 2011 році бібліотека взяла участь у конкурсі з організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету за проектом «Бібліоміст», який впроваджується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках партнерства з фундацією Білла та Мелінди Гейтс, Агенства США з міжнародного розвитку, Міністерства культури і туризму України та Українською бібліотечною асоціацією. 27 вересня 2011року у Крижопільській ЦРБ відкрито Інтернет центр, який пропонує вільний і безкоштовний доступ до мережі Інтернет. В бібліотеці завжди чисто, охайно і тепло. Затишок, наявність сучасних технічних засобів , надання нових послуг роблять бібліотеку привабливою для читачів.
      Кожне покоління бібліотекарів вносить свою часточку в загальний фонд виховання підростаючого покоління як високоосвіченого, духовного і національно свідомого. Значний внесок в розвиток цієї справи внесли директори бібліотеки, які очолювали її з часу заснування і до сьогодення: Вихристюк Г.П. Станчуляк Марія Захарівна (1953р – 15грудня 1954р.) Василевський Афанасій Петрович (15грудня 1954р. – 10 травня 1969 р.) Ярова Галина Миколаївна (25 серпня 1969р. 17вересня -1970р.- 2 грудня 1977р.-30 січня 1970р.) Зуйкіна Ніна Сергіївна (17 вересня 1970р-2 грудня 1977р;18 січня 1883 – грудень 1993) Поїзд Надія Прокопівна (30 січня 1979 – 18 січня 1983р) М’ястківська Ганна Григорівна (грудень 1993- вересень 2005р) Болюх Олена Борисівна (вересень2005)
    В центрі уваги роботи у Крижопільській районій бібліотеці сьогодні, як і завжди, - читач. Крижопільська ЦРБ тісно співпрацює зі школами, будівельним ліцеєм, Крижопільською РДА та Районною радою, Будинком культури, школою естетичного виховання, соціальною службою для дітей і молоді. Сьогодні Крижопільська ЦРБ – центр культурного і духовного спілкування, методичний центр для бібліотек всіх систем і відомств району.
    Вона пройшла шлях разом з багатьма поколіннями жителів району, допомагаючи їм стати кваліфікованими спеціалістами, або яскравими творчими особистостями. Позаду 65 років роботи з читачами, а попереду … «Якщо хочеш дізнатись про майбутнє , поглянь у минуле», - каже народна мудрість. Що ж, історія свідчить: часи змінюються, бібліотека залишається.
     З 31.12. 2020 року КЗ «Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради». Фонд нашої бібліотеки на 01.01.2024 року становить - 23436 примірників. В центрі уваги роботи у бібліотеці сьогодні, як і завжди, - читач. Сьогодні наша бібліотека – центр культурного і духовного спілкування, методичний центр для бібліотек всіх систем і відомств громади. 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Архів блогу